NEGOCJACJE
W BIZNESIE

>

Strony dla biznesu

Wynajmować czy kupować? Nowe mieszkania, Gdańsk i Sopot czekają

Zdecydowana większość osób rozglądających się za nowym mieszkaniem, wolałaby je kupić niż wynajmować. Możliwość posiadania własnego mieszkania to większa swoboda, przede wszystkim w jego aranżacji. W wynajmowanym mieszkaniu musimy się liczyć z kaprysami właścicieli, którzy nie tylko mogą się nie zgodzić na dokonywanie zmian, lecz także zabronić wprowadzania zwierząt. Wielu właścicieli unika tez wynajmu mieszkań studentom czy rodzinom z dziećmi.

Własne mieszkanie daje komfort i bezpieczeństwo, podczas gdy w wynajmowanym lokum musimy się liczyć z tym, że właściciel w każdej chwili może nam wynajem wypowiedzieć, co wiązać się będzie z koniecznością szukania nowego mieszkania i zorganizowania przeprowadzki.

Wynajem ma jednak tę zaletę, że nie trzeba tu decydować się na długoterminowe kredyty. Opłaty miesięczne co prawda często są takie same jak rata kredytu, nie każdy jednak ma tak dużą zdolność kredytową, by kredyt w banku otrzymać.

Wynajem jest korzystny zwłaszcza dla młodych ludzi, który nie mają jeszcze żadnych zobowiązań. Swobodnie mogą oni zmieniać miejsce zamieszkania, nie tylko w obrębie jednego miasta, lecz także na obszarze całego kraju. Takie przemieszczanie się nie stanowi dla młodych zazwyczaj żadnego problemu, jedyną kwestią, która wpływa na migrację jest możliwość znalezienia pracy.

Praca jest tym kryterium, które zazwyczaj decyduje o wyborze lokalizacji na nowe mieszkania, Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Poznań to miasta najczęściej wybierane, gdyż to właśnie tu możliwości znalezienia pracy w różnych sektorach są największe. Oczywiście, na wybór odpowiedniej lokalizacji wpływają także inne czynniki, jak chociażby koszty utrzymania.

Najdrożej jest oczywiście w Warszawie, gdzie ceny za metr kwadratowy blisko centrum osiągają zawrotne wartości. Nieco tańsze są nowe mieszkania, Gdańsk, choć i tu znaleźć można takie oferty, których ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Wpływ na cenę ma często stopień oddalenia od centrum. Wiadomo, im dalej, tym szansa na niższe ceny jest większa. Nie zawsze jednak decyzja o przeprowadzeniu się na peryferia miast może się okazać korzystna. Wystarczy wspomnieć chociażby o codziennych korkach na drogach dojazdowych do miasta, co sprawia, że do pracy często trzeba wyjechać znacznie wcześniej, a czas spędzony w korkach jest bezpowrotnie stracony.

Kupowanie nowych mieszkań, Gdańsk czy Sopot daje duże możliwości. Dzięki dogodnemu położeniu, możliwe jest zarabianie na nieruchomości poprzez jej czasowy wynajem. W miastach nadmorskich coraz bardziej popularne staje się kupno a następnie wynajem mieszkań na wakacje.

Coraz więcej osób z takich rozwiązań chętnie korzysta. W ten sposób, kupno nowego mieszkania staje się bardzo dobrą inwestycją, pozwalająca podreperować domowy budżet. Tak jak zawsze znajdą się chętni na kupno nowych mieszkań, tak i bez trudu można znaleźć osoby zainteresowane tych mieszkań wynajmem.

Oczywiście, nie musimy kupować mieszkań nowych. Wiele ofert dotyczy rynku wtórnego, ale nowe mieszkania są zdecydowanie bardziej konkurencyjne. Zamiast niewielkich pomieszczeń w blokach z wielkiej płyty, można zakupić mieszkanie na zamkniętym osiedlu, z podziemnym parkingiem, placem zabaw, sklepami.

Takie nowe mieszkania są jednak dużo droższe niż te, które dostępne są na osiedlach starszego typu. Płacimy przede wszystkim za wyższy standard, który przekłada się na większy komfort mieszkania. Istotna staje się także strona estetyczna - nowe osiedla są ładniejsze, bardziej nowoczesne.